Vsi smo že seznanjeni z pametnimi telefoni, ki je že pripomoček brez katerega si dneva ne predstavljamo. Pametni telefoni so naredili velik korak naprej glede tehnologije v primerjavi z telefoni na tipke. Izboljšalo se je praktično vse od baterije, velikosti prostora ali spomina, procesorja, grafičnih vmesnikov… S pametnim telefonom lahko danes brskam po internetu, poslušamo glasbo, gledamo filme, igramo igrice, urejamo dokumente. Praktično lahko delamo skoraj vse kot računalnik. Ena vežjih težav pametnih telefonov je prehitra porabe baterije.

pametni telefonDosedanje baterije so narejene iz litija, ki je vnetljiv, zelo strupen za okolje. Znanstveniki pa so uspeli narediti floridne baterije, ki niso vnetljive in premogle bodo veliko večjo kapaciteto shranjene energije. Seveda pa je to šele prototip tako, da bo potrebno počakati še kakšno leto. Prvi telefon na dotik je izdelalo podjetje IBM, ki ga je poimenoval Simon, telefon so predstavili leta 1992 za uporabnike pa je bil na voljo leta 1993. Poleg navadnih funkcij kot jih je imel navadni telefon na tipke je Simon imel še: koledar, imenik, elektronsko pošto, beležko ter možnost sprejemanja in pošiljanja sporočil prek faksa. Telefon Simon ni imel tipkovnice, ker je bil na dotik, ni imel fizične tipkovnice ampak virtualno. Za takratne čase je bil to telefon, ki je bil kar nekaj let pred ostalimi z tehnologijo, ki jo je imel.

Pametne telefone poganja operacijski sistem z uporabniškim vmesnikom, najbočj znana sta Android in IOS. IOS se uporablj na telefonih, tablicah podjetja Apple najbolj razširjen pa je operacijski sistem Android, na več kot 80% vseh narejenih telefonov imajo naložen operacijski sistem Android. Cena samih pametnih telefonov pa se giblje med 150 evri in 1500 evri. Znamki kot sta Samsung in Apple prodajata telefone za 1000 evrov in več. Ostale znamke kot so pa Huawei, Sony, HTC, Honor pa prodajajo svoje telefone med 150 in 700 evri odvisno od samega telefona.